За даними звіту Всесвітнього економічного Форуму про глобальну конкурентоспроможність, 2011 року за категорією «інновації», Україна посіла 89-е місце серед 133 країн проти 82-го місця у 2010. Такі цифри є сигналом як для країни, так і для бізнесу щодо необхідності докорінно змінювати ситуацію, оскільки сьогодні найуспішнішими є країни, які впроваджують та експортують високотехнологічні товари та послуги (Сингапур, Швейцарія, Данія).
Своїм баченням стану інновацій й технологічної готовності країни поділився Віктор Івченко, заступник голови Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України. За його словами, хоча й процес впровадження інновацій йде і кількість підприємств з інноваційною діяльністю збільшується, проте ці показники ще надзвичайно далекі від задовільних. Україні потрібно змінювати державну політику і переходити на інноваційну модель розвитку.
Марина Саприкіна, голова правління Центру „Розвиток корпоративної соціальної відповідальності”, презентувала ініціативу „Підприємство 2020: роль бізнесу в суспільстві” та представила мапу ризиків у сфері інновацій та бізнес-рішень для протидії зазначеним викликам. «На жаль, в Україні більшість компаній планує свою діяльність на 2-3 роки. Та, якщо ми хочемо жити в цій країні і успішно розвиватися, потрібно дивитися дещо далі. Нашим проектом ми хочемо показати, які соціальні та екологічні ризики чекають на країну в найближчому майбутньому і які рішення бізнесу потрібно прийняти сьогодні, щоб уникнути їх завтра».
У результаті спільного обговорення були визначені такі головні виклики, які бізнес, держава і суспільство мають враховувати у своїх стратегіях розвитку:
Невелика кількість конкурентоспроможних новітніх технологій і продукції, в т. ч. через невелику кількість державних закупівель цієї продукції.
Тотальна зношеність інфраструктури життєзабезпечення та застаріла виробнича база більшості підприємств.
Низький рівень впровадження науково-дослідних розробок та матеріально-технічної бази.
Несприятлива фіскальна політика щодо інновацій.
Малі відносні державні та приватні витрати на розвиток науки, відтік науковців за кордон.
Відсутність зв'язку університетів з промисловістю у сфері досліджень і розвитку.
Та однією з найбільших проблем сфери інновацій учасники "круглого столу" вважають відсутність реальних правових і фінансових умов для роботи як бізнесу, так інших інституцій.
Ці ризики для організацій означають: незадовільні умови праці, відсутність планування стратегічного розвитку, низьку продуктивність праці, відсутність дієвих механізмів та інфраструктури фінансування інновацій у державному та приватному секторах.
Важливо, що передовий український бізнес не лише усвідомлює важливість інновацій, а й активно впроваджує ефективні проекти. Яскравий приклад - проект «Мобільна медицина» компанії МТС.
Вікторія Рубан, начальник відділу зв'язків з громадськістю МТС-Україна, розповіла: «Наша компанія є інноваційною по суті. Ми реалізовуємо надзвичайно багато різноманітних інноваційних програм, які підвищують ефективність бізнесу. Проте для нас не менш важливо впроваджувати новітні технології в соціальну сферу, яка, на жаль, не має фінансових можливостей для цього. Так, за відсутності будь-якої законодавчої бази, державних програм та бюджетного фінансування МТС з партнерами побудували ядро телемедичної мережі, яка об'єднала декілька десятків медичних установ і регіональних лікарень і дає можливість віддалено консультувати людей за допомогою сучасних технологій. Більш того, саме реалізація пілотного проекту дала поштовх розвитку телемедицини в Україні, принаймні сьогодні розпочато роботу над відповідними законом і державною програмою».
Також своїм досвідом поділилися представники компаній («Інтел», «Profiles International», комунікаційний холдинг «Atlantic Group»), бізнес-шкіл та посольств.
Ключовою частиною дискусії стало визначення подальших кроків, які мають посприяти розвитку інновацій в Україні та покращити технологічну готовність. Так, учасники дискусії зійшлися на тому, що необхідно:
Розробити національну інноваційну політику/стратегію, з урахуванням пропозицій бізнесу.
Залучити інвестиції в розширення використання екології чистого виробництва.
Запровадити у ВНЗ творчі гуртки/центри науково-технічного творчого розвитку студентів.
Впровадити програми з інновацій у бізнес-школах.
Сприяти розвитку «економіки знань».
Спільні пілотні проекти між Держінформнауки та бізнесом у 2013 році, які обговорювалися під час "круглого столу" та рекомендації для бізнес-стратегій компаній будуть представлені на Міжнародній конференції у грудні 2012 року.
Про Ініціативу «Підприємство 2020»: Захід відбувається в рамках проекту «Підприємство 2020: роль бізнесу в суспільстві», мета якого - розвиток українських компаній відповідно до потреб суспільства й викликів у перспективі 2020, налагодження взаємодії між бізнесом та владою. До робочої групи Ініціативи входять: Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи; Глобальний Договір ООН; Міжнародна торгова палата України; Асоціація «Фондове партнерство», Європейський банк реконструкції та розвитку, Український Інститут публічної політики, Міністерство екології та природних ресурсів, Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами, Фонд якісної політики.
У разі використання цього матеріалу посилатися на сторінку джерела
Код посилання: <a href="http://www.ukrinform.ua/ukr/news/biznes_ta_dergava_spriyatimut_innovatsiyniy_diyalnosti_v_ukraiini_1752417">Укрінформ</a>
15:59 30.08.2012