У брифінгу взяли участь: Алексєєв Юрій Сергійович – Голова Державного космічного агентства України; Федоров Олег Павлович – директор Інституту космічних досліджень ДКА та НАН України; Махонін Євген Іванович – начальник управління спеціальних програм ДКА України.
Учасники прес-конференції розповіли про основні результати річної роботи Космічної системи «Січ-2», про наукові експерименти, що реалізуються на борту космічного апарату, та про перспективи удосконалення вітчизняної системи моніторингу Землі з космосу.
Як повідомив Голова ДКАУ Ю.С. Алексєєв, рік тому, 17 серпня 2011 року, ракета-носій української розробки та виготовлення «Дніпро» вивела на орбіту національний космічний апарат (КА) дистанційного зондування Землі «Січ-2». В найкоротший термін після проходження льотно-конструкторських випробувань, а саме 10 жовтня 2011 року, супутник було введено в експлуатацію.
Для України – це унікальний супутник, оскільки він повністю створений національними виробниками космічної техніки. Повний цикл розробки, збирання та виведення на орбіту космічних засобів такого рівня у світі має біля 10 країн. Космічний апарат «Січ-2» створено на сучасному технологічному та інформаційному рівнях. Він дозволяє отримувати цифрові зображення поверхні Землі в панхроматичному і багатоспектральному діапазонах з розрізненістю 8 метрів, а також у середньому інфрачервоному діапазоні – до 41,4 метра.
Невипадково, наголосив Ю.С. Алексєєв, на всеукраїнської виставці «Барвиста-Україна», яка сьогодні завершила свою роботу в м. Києві, Державне підприємство «КБ «Південне» ім М.К. Янгеля - головний конструктор супутника й космічної системи - отримало диплом за кращий вітчизняний товар 2012 року – Космічну систему «Січ-2»!
Космічні знімки, отримані від супутника «Січ-2» вже успішно використовуються для контролю за експлуатацією аграрних ресурсів, у земле- та лісокористуванні, надають значну допомогу при здійсненні екологічного моніторингу, в ході оцінки забруднень навколишнього середовища, під час моніторингу надзвичайних ситуацій та локалізації їх наслідків, в рамках заходів із розвідки корисних копалин, в ході виконання інфраструктурних проектів, у секторі безпеки та оборони тощо. Космічний моніторинг - це ефективний інструмент державного управління, який дозволяє отримувати об’єктивну інформацію про ситуацію у всіх регіонах країни.
Космічна система «Січ-2» це не лише космічний апарат, який знаходиться на орбіті. До складу системи входять: центр управління польотом, станції управління, станції прийому інформації, комплекси попередньої і тематичної обробки інформації, оператор системи.
Оскільки супутник створювався за бюджетні кошти, державні органи влади, міністерства, відомства, органи місцевого самоврядування отримують інформацію з КА «Січ-2» безкоштовно, за умови виконання проектів в рамках завдань та заходів державних та регіональних цільових науково-технічних програм економічного розвитку, оборони і безпеки, захисту навколишнього середовища. Крім того, безоплатно знімки надаються освітнім та науковим організаціям. За екстреними запитами космічні знімки надаються до МНС, Мінприроди, Міноборони, Головному конструктору системи - КБ «Південне» тощо.
Для загальної оцінки можна додати, що на сьогодні загальна сума (грошовий еквівалент) переданих державним споживачам даних КС «Січ-2» сягає 8 млн. грн.
Станом на серпень 2012 року національний КА ДЗЗ «Січ-2» відзняв територію Земної поверхні загальною площею більше 4,5 млн. кв. км. З них на територію України припадає 2 млн. кв. км (загальна площа нашої держави – 603 тис. кв. км).
Всього, з початку роботи КА на орбіті, від користувачів отримано 1669 заявок на виконання зйомки. Засобами наземного інформаційного комплексу ДКА України проведено 381 сеанс зв’язку з супутником.
Сьогодні ведеться активна робота щодо просування даних «Січ-2» на міжнародний ринок. Зокрема на етапі підписання знаходяться угоди про співпрацю у сфері дистанційного зондування Землі з такими країнами, як Казахстан, Російська Федерація, Польща, Японія, а також з міжнародними організаціями, зокрема з Хартією «Космос і найбільші катастрофи». Крім того, у червні 2010 року було підписано партнерську угоду між Оператором системи «Січ-2» ДП «Дніпрокосмос» та фірмою RapidEye AG, яка володіє орбітальним угрупованням із 5-ти супутників наближених за технічними характеристиками до вітчизняного супутника. Крім того, робляться кроки щодо міжнародної співпраці з організаціями Білорусі, Грузії, Латвії, Литви і Словенії.
В рамках наступних Космічних програм України планується поступове нарощування орбітального угруповання КА ДЗЗ системи «Січ». Зокрема, вже у найближчі роки передбачається створення та запуск удосконаленого варіанту КА «Січ-2» із покращеними технічними та спектральними характеристиками, створення та запуск КА «Січ-2М» із розрізненістю 2.5 метра, а також створення власних радіолокаційних КА, які дозволять отримувати дані ДЗЗ незалежно від хмарності, метеоумов та часу доби.