16-річна школярка із Чернігівщини змайструвала вертикально-осьовий вітрогенератор із підручних матеріалів

Viter shkolar16-річна Мирослава із Чернігівщини власноручно змайструвала вертикально-осьовий вітрогенератор, який працює від найлегшого вітру.

– Мене завжди цікавили саме точні науки – математика, фізика, інформатика, – розказує Мирослава. – Мабуть, це мені передалося від батьків: вони обоє за фахом фізики-математики.

– Як з‘явилася ідея змайструвати вітрогенератор?

– Спочатку була задумка використовувати протяги і таким чином добувати енергію. Я змайструвала ротор (обертальна частина двигуна), а тоді вирішила його вдосконалити. Вдосконалення полягало в тому, щоб закрити від’ємні обертові моменти. Оскільки вітер дме прямо, то коли рухаються лопаті ротора, частина з них обертається в протилежний бік. Через це вітрогенератор дещо гальмується і знижується його коефіцієнт корисної дії. Тому я розробила таку конструкцію, яка б захищала ротора і допомогла б спрямувати більший потік повітря саме на лопаті з додатковим обертальним моментом. Що й було зроблено за рахунок зовнішнього корпусу із флюгером, який спрямовує корпус в потрібному напрямку. За допомогою цього ККД зріс на 17%.

– З чого виготовлений вітрогенератор?

– Із звичайних підручних матеріалів, які знайдуться у кожному домі. Двигуна я зробила із деталей несправного принтера, підставку – з динаміка, лопаті – з пластикової водопровідної труби, яку розрізала навпіл, а зовнішній корпус – із полікарбонату, яким вкривають дахи будинків. Фактично купувати довелося лише металеві кутнички, якими скріплювалися частини корпусу. А так все знайшлося вдома. Також від акумулятора я вивела два дроти, які можна приєднувати до зарядного пристрою мобільного телефона, тож тепер я можу заряджати його просто від вітрогенератора. Не обов’язково робити це на вулиці у вітряну погоду: за допомогою акумулятора вітрогенератор може збирати енергію. Тобто його можна винести надвір, а тоді занести в дім і скористатися зібраною енергію.

Щоб показати роботу свого вітрогенератора Мирослава легенько розкручує ротора рукою і під ним одразу ж загоряються жовті світлодіодні ліхтарики.

– На Чернігівщині сильні й поривчасті вітри бувають нечасто, тому я майструвала свого вітрогенератора, орієнтуючись на нашу місцевість, – пояснює Мирослава. – Він дуже легенький, тому працює при швидкості вітру 2-2, 5 м/с. Достатньо лише невеликого вітерцю, аби ротор почав крутитися. Насправді вітрогенераторів дуже багато, але я вирішила його вдосконалити по-своєму. Це всього лише робоча модель, та якщо зробити його більшим, так би мовити, промислових масштабів, то можна із великою користю застосовувати у побуті. Наприклад, минулої зими всі ми пережили відключення світла у будинках. Вітрогенератор з акумулятором міг би розв’язати цю проблему, забезпечуючи світлом цілі під’їзди у багатоповерхівках. Його можна було б встановити на даху, де він би збирав енергію, а потім за потреби віддавав би її, до того ж безкоштовно.

У мене є багато ідей, як можна ефективно використовувати енергію вітру. В майбутньому я хочу пов’язати своє життя саме з точними науками і придумати багато корисних винаходів для людей. Кажуть, що техніка і жінки несумісні, але я буду розвінчувати цей стереотип!

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

May 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Дайджест новин в сфері науки та інноваці…

24-10-2014 Олена - avatar Олена

Дайджест новин в сфері науки та інновацій за 21.10.-24.10.2014 СКАЧАТИ Дайджест новин у сфері науки та інновацій – це збірник останніх новин у сфері науки та інновацій, які відбулися в Україні та...

Зустріч президента НАН України академіка…

14-04-2015 Anna - avatar Anna

Зустріч президента НАН України академіка Б. Патона з Президентом України П. Порошенком

14 квітня 2015 року відбулася зустріч президента Національної академії наук України академіка НАН України Бориса Патона з Президентом України Петром Порошенком. Головною темою розмови було питання наукового забезпечення вирішення актуальних...

У Києві відкрито навчальну обсерваторію

17-11-2014 Anna - avatar Anna

У Києві відкрито навчальну обсерваторію

У рамках учнівської науково-практичної конференції «Крок у зоряне майбутнє», що проходила в Києві, урочисто відкрито астрономічну обсерваторію. Обсерваторію заснували Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, Київська Мала академія наук учнівської молоді та...