Україна приєднається до європейської сертифікації інженерів

Sertifikacia ingen23 квітня в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» відбувся міжнародний семінар «Європейська сертифікація інженерів: паспорт інженера та гарантія якості освіти», організаторами якого виступили Міністерство науки і освіти України, Спілка наукових та інженерних об’єднань України, НТУУ «КПІ» і Асоціація ректорів вищих технічних навчальних закладів України.

У семінарі взяли участь представники європейських інженерних і освітніх асоціацій, органів державної влади України, бізнесу і промисловості, очільники низки вітчизняних ВНЗ, а також викладачі і студенти НТУУ «КПІ».

Цей захід став важливим кроком на шляху європейської інтеграції української технічної освіти.

Слід зазначити, що особливістю професії інженера є те, що рівень фахівця визначається не лише його академічною підготовкою, але й здатністю до творення нового та досвідом роботи за фахом. З цих міркувань виходять і європейські об’єднання інженерів у своїй діяльності з сертифікації фахівців. Законодавцем у цій справі виступає Федерація європейських інженерних асоціацій (FEANI), що об’єднує приблизно 350 інженерних і наукових асоціацій 32 європейських країн і майже 4 мільйони професійних інженерів.

У жовтні 2014 року до Федерації європейських інженерних асоціацій долучилася й Україна. Сьогодні FEANI реалізує три напрями з акредитації інженерних спеціальностей та сертифікації професійних інженерів:

-           FEANI INDEX, тобто перелік інженерних програм (спеціальностей), які відповідають стандартам освіти; акредитовані, або офіційно визнані на національному рівні; відповідають європейському рівню і визнані на території ЄС;

-           Engineering Card («Паспорт» або «Картка» інженера), кожен власник якого вноситься в загальноєвропейський реєстр FEANI, який знаходиться в Брюсселі;

-           EUR ING («Європейський інженер») – почесний титул, кандидати на отримання якого повинні мати гарну інженерну освіту, багаторічний досвід інженерних досліджень, аналізу та проектування, а також дотримуватися професійної етики.

Розгляду двох із зазначених напрямів були присвячені окремі сесії міжнародного семінару – «Європейський паспорт інженера» та «Європейська система акредитації інженерних спеціальностей».

На першій сесії семінару Генеральний секретар FEANI Дирк Бошар розповів про ініціативи щодо сертифікації європейських інженерів. Про організацію такої роботи та етапи, які необхідно пройти для того, щоб долучитися до ініціатив FEANI, доповів голова Національного моніторингового комітету України Володимир Пархоменко.

Його інформацію доповнив емоційний виступ радника генерального директора Державного космічного агентства України Едуарда Кузнецова. Він наголосив на крайній потребі піднести в нашій країні престиж професії інженера й на тому, що з огляду на науково-технічні досягнення українських фахівців, зокрема в космічній сфері, приєднання вітчизняних інженерів до європейської спільноти та отримання ними сертифікатів є нині актуальним і важливим не лише для України, але й для Європи.

Друга сесія семінару відкрилася виступом президента Європейської мережі з акредитації європейської освіти (ЕNАЕЕ) Бернара Ремо, який надав інформацію про процедури й вимоги, дотримання яких є обов’язковим для європейської акредитації інженерних програм (чи, відповідно до вітчизняної нормативної бази, спеціальностей).

Бернар Ремо повідомив, що на сьогоднішній день до угоди про взаємне визнання сертифікатів інженерної освіти вже долучилися 13 європейських держав.

Про те, що провідні українські технічні ВНЗ вже тепер готові розпочати шлях до європейської освітньої спільноти в галузі підготовки інженерних кадрів, свідчили виступи заступника першого проректора НТУУ «КПІ» Сергія Гожія та ректора Черкаського державного технологічного університету Тамари Качала, присвячені питанням професійної компетенції викладачів вишів, інформаційного та матеріально-технічного забезпечення освітнього процесу в сучасних умовах, налагодження контактів з колегами в європейських університетах тощо.

Надзвичайно важливим підсумком семінару стало підписання Меморандуму про пілотну імплементацію європейських ініціатив між відповідними українськими та європейськими організаціями.

Підписи під цим документом поставили голова Асоціації ректорів вищих технічних навчальних закладів України. ректор НТУУ «КПІ» Михайло Згуровський та президент Спілки наукових та інженерних об’єднань України Микола Кирюхін з українського боку, та Генеральний секретар Федерації європейських інженерних асоціацій (FEANI) Дирк і президент Європейської мережі з акредитації європейської освіти (ЕNАЕЕ) Бернар Ремо – від європейських організацій.

За словами Миколи Кирюхіна, до кінця цього року Україна приєднається до європейської угоди про взаємне визнання сертифікатів інженерної освіти.

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

April 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Спільна ювілейна сесія загальних зборів …

04-12-2013 Anna - avatar Anna

6 грудня 2013 року о 15 годині у Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» відбудеться спільна ювілейна сесія Загальних зборів Президій Національної академії наук України та Національної академії...

Завершено утилізацію твердого палива з к…

29-05-2012 user_kiev_3 - avatar user_kiev_3

 16 травня 2012 року на Павлоградському хімічному заводі в рамках реалізації заходів державної програми утилізації твердого ракетного палива міжконтинентальних балістичних ракет РС-22 завершено роботи з вилучення та утилізації твердого палива...

XV Міжнародна науково-практична конферен…

10-05-2016 Олена - avatar Олена

Государственное предприятие «Центр научно-технической информации и содействия инновационному развитию Украины» (ГП «Укртехинформ») приглашает Вас принять участие в XV Международной научно-практической конференции «Актуальные вопросы и организационно-правовые основы международного сотрудничества в сфере...