Досвід участі НАН України у виконанні науково-технічних проектів Сьомої рамкової програми ЄС за напрямом «Нанонауки, нанотехнології, матеріали та нові промислові технології».
10 березня 2015 р. в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України відбувся семінар, присвячений обговоренню нових підходів до виконання науково-технічних проектів Сьомої рамкової програми ЄС (РП-7) за напрямом «Нанонауки, нанотехнології, матеріали та нові промислові технології» Z-ULTRA («Сталі з Z-фазовим зміцненням для електростанцій з супернадкритичними параметрами» – “Z Phase Strengthened Steels for Ultra-supercritical Power Plants”) та POEMA («Виробництво покриттів для нових матеріалів ефективних та чистих вугільних електростанцій» – “Production of Coatings for New Efficient and Clean Coal Power Plant Materials”), участь в яких беруть Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона, Інститут металофізики ім.Г.В. Курдюмова, Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка та Інститут технічної теплофізики НАН України.
В семінарі, крім українських виконавців, взяли учать координатори згаданих проектів з Іспанії, Німеччини, Великої Британії та Франції, а також представник Єврокомісії Ахіллес Сталіос, який є куратором цих проектів.
Як і всі проекти рамкових програм ЄС, спільні дослідження консорціумів європейських та українських науковців фінансуються Європейським Союзом. Згадані проекти стосуються досліджень властивостей нових матеріалів та вироблення з них покриттів, які б відповідали вимогам сучасного виробництва та експлуатації, спрямовані на підвищення ефективності теплових електростанцій (ТЕС) шляхом розробки нових жароміцних сталей та захисних покриттів для енергетичного обладнання. Можливість експлуатації в супернадкритичних умовах дозволить підвищити ефективність використання палива на ТЕС та зменшити викиди забруднюючих речовин в навколишнє середовище.
В результаті обговорення з представниками Європейської Комісії та проведення своєрідного «мозкового штурму» досягнуто згоди щодо необхідності більш тісної кооперації споріднених проектів у формі тематичних кластерів, які створюються зараз за підтримки нової Рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Перевага кластеризації полягає в поєднанні зусиль наукових колективів різних проектів в плані технічної взаємодії, проведення спільних інформаційних та навчальних заходів, стандартизації та використання дослідницької інфраструктури при вирішенні близьких за напрямом наукових задач.
Синергія від такого об’єднання може також проявлятися у посиленні взаємодії суто дослідницької діяльності з імплементацією отриманих результатів у виробничих масштабах, що є особливо актуальним в умовах нового статусу України (асоційованого членства) в рамковій програмі ЄС «Горизонт 2020»
Інформація про проекти на інтернет-порталі Європейської комісії
Z-ULTRA http://cordis.europa.eu/project/rcn/106914_en.html
POEMA http://cordis.europa.eu/project/rcn/106505_en.html
Матеріали Прес-служби НАН України