В лютому цього року в м. Клуж-Напока (Румунія) в рамках програми НАТО «Наука заради миру і безпеки» стартував спільний екологічний проект України та Румунії «Модель для прогнозування та запобігання можливим катастрофічним наслідкам від токсичного забруднення з вододілу річки Тиса».
Мета проекту – створення єдиної системи моніторингу для прогнозування виникнення надзвичайних ситуацій, узгодження спільних форматів обміну інформацією та координація дій для запобігання забрудненню транскордонних річок Румунії та України.
Робота над проектом триватиме впродовж трьох років. Проведення основних досліджень покладено на Університет «Бабеш-Боляй» (Румунія) та ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України.
Координаторами проекту є:
- з боку Румунії – доктор Михайло Семен – директор проекту, факультет екології та інженерних наук Університету «Бабеш-Боляй»; доктор Вірджинія Коман – співдиректор проекту, Інститут хімічних досліджень ім. Ралука Ріпан Університету «Бабеш-Боляй»;
- з боку України – член-кореспондент НАН України Георгій Лисиченко – директор проекту, директор ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України»; кандидат хімічних наук Модест Герцюк – співдиректор проекту, завідувач лабораторії Інституту.
Очікувані результати проекту: розроблення уніфікованої методології інвентаризації джерел забруднення води, узгодження вимог до відбору та аналізу проб води і донних відкладень, розроблення методів комплексного оцінювання дії токсикантів, які становлять ризик для людини і водних екосистем, розширення наявної системи гідроекологічного моніторингу за ключовими специфічними забруднюючими речовинами, які в даний час не контролюються; вдосконалення методології з ідентифікації джерел забруднення у надзвичайних ситуаціях.
Матеріали Прес-служби НАН України