У Буковелі (Івано-Франківська обл.) в рамках виконання проекту «Нанотвінінг» Сьомої рамкової програми Європейської Комісії відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Нанотехнології та наноматеріали» (НAНО-2013). Її організували Інститут фізики НАН України, Тартуський університет (Естонія), European Profiles A.E. (Греція), Туринський університет (Італія), Університет П’єра та Марії Кюрі (Франція). Перші три дні цього широкомасштабного заходу були проведені у формі міжнародної літньої школи «Нанотехнології: від фундаментальних досліджень до прикладних застосувань» — для молодих учених, а наступні чотири дні реалізовані у форматі міжнародної конференції НАНО-2013.
Міжнародна літня школа, яка, до речі, проводилася вже другий рік поспіль, на кілька днів перетворила українські Карпати у справжній науковий центр Європи. Вона надала можливість молодим дослідникам із різних країн світу відвідати лекції та круглі столи, що були сфокусовані на перспективи розвитку нанонауки і нанотехнологій, та сприяла науковій дискусії між дослідниками з різних суміжних галузей нанонауки. Всесвітньо визнані експерти з університетів і дослідницьких інститутів поділилися своїми знаннями та досвідом.
Зазначимо, що учасники 2-ї Міжнародної літньої школи обирались на конкурсній основі — було надано 30 грантів для молодих учених (віком до 36 років). А всього в її роботі взяли участь понад 50 молодих науковців, деякі з них делеговані партнерами Інституту фізики за проектом «Нанотвінінг» та приїхали з Італії, Франції, Греції, Естонії. Кожен робочий день літньої школи був присвячений одному з її тематичних напрямів: зранку читалися лекції, о другій половині дня — доповіді молодих учених та їх обговорення з лекторами й іншими учасниками школи.
Упродовж роботи міжнародної школи був оголошений конкурс серед молодих науковців на найкращу доповідь. До складу журі входили лектори школи з Польщі, Естонії, Франції, Росії, Італії, України, Англії. Усі вони відзначили дуже високий рівень підготовки молодих учених та актуальність їхніх досліджень. За підсумками оцінювання, 1-ше місце зайняв Луі Каілард з Університету П’єра та Марії Кюрі (Франція), 2-ге — Сара Краванзола (Італія), 3-тє — Михайло Ворохта з Карлового університету (Чехія), 4-те місце посіла Анна Риндер з Інституту фізики НАН України.
Організаційний комітет конференції НАНО-2013 отримав більш ніж 420 заявок від науковців із понад 20 країн світу. Географія учасників з України покрила фактично всю територію нашої держави, серед яких чимало представників провідних науково-дослідних інститутів та вищих навчальних закладів України та Європи. Конференція зібрала науковців, котрі працюють у галузі нанотехнологій та наноматеріалів, а також у сферах, що знаходяться на стику наукових напрямів. Під час зібрання було заслухано пленарні та усні секційні доповіді, відбулося представлення та огляд стендових доповідей.
Перший день цього міжнародного наукового форуму йшов у форматі відеоконференції з он-лайн трансляцією в більш, ніж 12 країн світу. У ході конференції було також організовано он-лайн відеопрезентацію книги видавництва Springer з матеріалами минулорічної літньої школи.
У день відкриття НАНО-2013 відбулася прес-конференція, присвячена 95-річниці заснування Національної академії наук України та перспективам співпраці з Європейською науковою спільнотою. На запитання журналістів відповідали провідні науковці та експерти з нанотехнологій з України, Естонії, Італії, Франції, Англії та Росії. Йшлося про майбутній розвиток нанотехнологій у різних країнах світу та перспективи впровадження їхнього досвіду в Україні. Особливу увагу науковці приділили графену та сферам його практичного застосування.
Організатори восьмиденного зібрання науковців подбали і про культурну програму форуму. Учасникам літньої школи запропонували пішохідну екскурсію на гору Довгу та на полонину, де виробляють бринзу. Це дало змогу не лише ознайомитися з гуцульськими традиціями, а й поспілкуватися в неофіційній обстановці, яка зазвичай сприяє налагодженню дружніх відносин між молодими дослідниками з різних країн світу.
Під час проведення конференції було організовано і святковий вечір (Welcome party) у гуцульських традиціях за участю колективу народних музиків. Українські хороводи разом водили французи, поляки, українці, італійці, естонці, росіяни та білоруси. А в останній день зібрання науковців зустрів стародавній Львів, історичний центр якого внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Міжнародна науково-практична конференція «Нанотехнології та наноматеріали» має всі шанси стати традиційною для українських Карпат, адже стимулює плідні наукові дискусії між дослідниками з різних дисциплін і країн та є яскравим прикладом співпраці науковців України з Європейським науковим співтовариством.
Джерело:http://www1.nas.gov.ua