Як розвивається вітроенергетика в Україні

Viter rozvytokВведення штрафних санкцій для вітроенергетики за відхилення від графіку відпуску електроенергії у загальну мережу на 10% поставить галузь на межу виживання.

Таке нововведення передбачає підготовлений Міністерством енергетики та вугільної промисловості законопроект "Про ринок електроенергії України".

Як зазначає голова Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков, в Україні, де відсутні точні метеопрогнози за вітром, не можна штрафувати вітряні електростанції за небаланс. «У створення спеціальних метеопунктів країни Європи вклали величезні кошти і, як результат, прогноз щодо вироблення вітрової електроенергії на добу вперед робиться з похибкою 10-15%, - пояснює експерт. - В Україні ж похибка прогнозу становить 60% і введення штрафних санкцій просто зупинить ринок вітроенергетики і зробить величезний дисбаланс у роботі ВЕС", передає РБК-Україна.

Наразі метеопункти в Україні оснащені обладнанням середини минулого століття. "Прогноз по температурі, вологості ще якийсь можна робити, а про вітер взагалі говорити не доводиться, - підкреслив Андрій Конеченков. – Відповідальність за небаланс повинна бути, однак не за відсутності ефективних метеопунктів і не для вітроенергетики, частка якої у загальному виробленні електроенергії становить менше 1%(приміром, в Італії – 20%".

В разі прийняття підготовленого Міненерговугілля законопроекту Україна розгубить здобутки, які досягла за останні роки у сфері вітроенергетики. У жовтні 2015 року встановлені вітропотужності склали 509 МВт. До 2020 року Україна має намір збільшити цей показник до 2,28 ГВт.

Viter rozvytok 1

Завдяки прийнятому у 2008 році закону про "зелений тариф" і, зокрема, вимозі щодо місцевої складової у розмірі не менше 30%, країна стала володаркою власного виробництва вітротурбін у Краматорську (Донецька обл.), передають ЕлектроВісті з посиланням на Українську асоціацію відновлюваної енергетики.

Компанія "Фурлендер Віндтехнолоджі" (підрозділ "КК "Вітряні парки України"") навіть розпочала реалізацію масштабного проекту з будівництва у Казахстані вітрокомплексу потужністю 300 МВт – близько 150 вітрогенераторів. Перша черга вітропарку з декількома десятками вітротурбін краматорського виробництва була введена в експлуатацію у 2014 році.

Цьогоріч в Україні вступив в силу закон No2010-Д "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії", який дає можливість розвиватись відновлювальній і, зокрема, вітряній енергетиці.

Місцева складова з обов’язкової вимоги перетворилась на бонус: компанії, які використовують не менше 30% українського обладнання, отримують премію у розмірі від 5 до 10% надбавки. Згідно з документом, індексація «зеленого» тарифу, який у 2015 році становить 10,2 євроцентів, буде проводитися щоквартально.

На додачу, право на продаж надлишків електроенергії за "зеленим тарифом" отримали побутові вітрові електростанції.

В умовах воєнного конфлікту, відсутності розрахунків за поставки електроенергії на непідконтрольні Україні території, перегляду "зеленого тарифу" відповідно до курсу євро, а також зниження «зеленого тарифу» у лютому та березні на 10 і 50% відповідно вітроенергетика стрімко втрачає привабливість. Чи зможе галузь встояти перед черговим «сюрпризом», питання риторичне.

 

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

May 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Оголошення про підтримку конкурсу ідей с…

20-07-2015 Anna - avatar Anna

Оголошення про підтримку конкурсу ідей стосовно побудови та розвитку інноваційних науково-дослідницьких мереж з партнерами у країнах Дунайського регіону

Федеральне міністерство освіти та дослідження оголосило у рамках Стратегії Федерального уряду щодо інтернаціоналізації науки та досліджень про проведення грантової підтримки конкурсу ідей стосовно побудови та розвитку інноваційних науково-дослідницьких мереж з...

Конкурс на Премію Фонду П.Г. Костюка 201…

14-04-2014 Anna - avatar Anna

Конкурс на Премію Фонду П.Г. Костюка 2014 року

На премію можуть претендувати молоді вчені (з науковим ступенем кандидата наук), що працюють в Україні в галузі біомедичних досліджень, з не більш ніж 10-річним стажем роботи після захисту кандидатської дисертації. Вчені,...

В АПУ обговорили розвиток співробітництв…

25-05-2012 user_kiev_3 - avatar user_kiev_3

КИЇВ. 26 квітня. УНН. В Адміністрації Президента України відбулася нарада, присвячена питанням розвитку українсько-корейського співробітництва за підсумками робочого візиту Президента України до Республіки Корея 26-27 березня 2012 року. Про це...