25 вересня 2014 року Державною установою «Інститут економіки та прогнозування НАН України» спільно з Національним інститутом стратегічних досліджень проведене широке обговорення ідеї нового «плану Маршалла» для України з метою вироблення конкретних пропозицій щодо його сучасного змісту та механізмів реалізації.
Як відомо, у післявоєнний період Сполучені Штати Америки виступили спонсором у реалізації «Програми європейського відновлення» в рамках «плану Маршалла». Фактично цей план не тільки сприяв економічному відновленню Західної Європи, а й став по суті першим етапом реальної європейської економічної інтеграції.
Досвід та уроки «плану Маршалла» не втратили своєї актуальності, в тому числі стосовно шляхів подолання післякризового стану української економіки. І, крім згаданої вище підтримки євроінтеграційного процесу, до таких уроків слід віднести наявність чіткого розуміння владою та суспільством країни-реципієнта основного напряму економічних реформ, здійснення яких може активізуватися новим «планом Маршалла» як своєрідним каталізатором. Важливу роль у зв’язку з цим відіграватиме наявність «критичної маси» сукупної фінансової допомоги, а також достатня висока швидкість реалізації усього плану (впродовж приблизно 2–3 років). Суттєве значення також матиме наявність ефективної інституційної структури мобілізації та використання фінансових ресурсів, яка, серед іншого, повинна включати відповідні, спеціально створені, банківські установи.
Зважаючи на викладене вище, українські фахівці пропонують сконцентрувати використання фінансових ресурсів, які можуть бути надані Україні за результатами Міжнародної донорської конференції стосовно України (другий раунд якої заплановано на листопад 2014 р.) на тих стратегічних напрямах, де активізація процесів економічного зростання може викликати своєрідну «ланцюгову» реакцію в усіх галузях української економіки.
Досягнення консенсусу стосовно таких напрямів та забезпечення відповідних інвестиційних проектів повинно стати найбільш вагомим аргументом, який Україна зможе представити потенційним спонсорам нового «плану Маршалла» для України.
Окрім співробітників НАН України та Національного інституту стратегічних досліджень в роботі круглого столу та обговоренні згаданих актуальних проблем взяли участь: в.о. міністра економічного розвитку і торгівлі України А.А. Максюта, Посол США з питань координації допомоги України Кліффорд Бонд, керуючий Партнер CMS Cameron McKenna Даніель Білак, радник Голови правління EXIM bank Б.В. Соболєв, інші представники органів виконавчої влади, банківських кіл та міжнародних організацій.