Інноваційний пристрій для оперативного оцінювання функціонального стану серцево-судинної системи людини – «Фазаграф» – вже став надійним помічником для учених-медиків та лікарів-кардіологів

За даними медичної статистики, 67% смертей в Україні припадає на частку серцево-судинних захворювань. Приблизно в 50% випадків хворий уперше зустрічається з лікарем-кардіологом уже в реанімації. Стандартний та, як вважалося раніше, найефективніший метод діагностики роботи серця — електрокардіограма — має свої недоліки та часто не дає можливості правильно інтерпретувати результати.

Персоніфікований електрокардіограф "Фазаграф" має високу чутливість і специфічність, що дозволяє побачити навіть найнезначніші патологічні зміни в серці, непомітні при традиційній кардіограмі. Секрет полягає в методі обробки сигналів у так званому фазовому просторі.

Зовні "Фазаграф" являє собою невелику плоску коробочку з двома контактними електродами — кардіосигнал знімається просто з пальців рук. За лічені секунди результат готовий — він відображається на екрані ноутбука на спеціальному індикаторі у вигляді градусника та супроводжується зрозумілими голосовими повідомленнями. Така інтерпретація даних не потребує спеціальних медичних знань. Градусник розділено на три зони — зелену ("норма"), жовту ("увага") і червону ("тривога"). Якщо показники висвітилися в першій (зеленій) зоні — приводу для занепокоєння немає, якщо в другій, а тим паче третій, отже, потрібно уважно поставитися до власного здоров'я, а ще краще — звернутися до лікаря, який визначить причину погіршення стану та призначить лікування.

Прилад дозволяє проводити самооцінку поточного стану пацієнта і самостійно накопичувати дані в домашніх умовах, що дуже важливо. На підставі накопичених даних лікар може більш точно поставити діагноз.

"Фазаграф" зручний як для пацієнтів, так і для медиків, для яких видає детальнішу інформацію про стан хворого. Причому приладом може користуватися не тільки кардіолог, а й будь-який медик — медсестра, фельдшер, не кажучи вже про лікаря загальної практики (сімейного). Але, на жаль, сімейні лікарі сьогодні радіють новенькому тонометру...

Водночас переваги "Фазаграфа" високо оцінили й учені-медики, і лікарі-кардіологи, і інші фахівці. Сьогодні його можна побачити в деяких клініках, військових госпіталях, діагностичних центрах.

Прилад пройшов апробацію в Інституті кардіології ім. М.Стражеска, Інституті фізіології ім. О.Богомольця, лікувальних установах, а також у спортивній медицині. Серійний випуск "Фазаграфа" налагоджено на Київському заводі автоматики ім. Г.Петровського. Зацікавилися незвичайним електрокардіографом також за кордоном — уже надходять заявки на його закупівлю.

Тим часом розробники "Фазаграфа" та його програмного забезпечення не сидять склавши руки. Наприклад, вони створили систему "Антистрес", яка на підставі персоніфікованих даних про стан людини навчить її правил управління диханням, що в результаті дозволить знімати стресові ситуації, знижувати артеріальний тиск.

І цілком унікальне застосування електрокардіограми людини — для ідентифікації особистості. Уперше у світі до цього додумалися в Україні.

У чому суть методу? Як відомо, існує багато способів ідентифікації особистості, але їх однаково примудряються обходити (обличчя можна загримувати або зробити пластику, шкіру на пальцях теж заміняють). А от динаміку роботи серця — вона в кожного суто індивідуальна, як переконують учені, — підробити неможливо.

— На сигналі кардіограми якась частина змінюється, і за нею лікар може судити про стан здоров'я, а якась залишається незмінною та характерна для кожної людини окремо, — коментує головний науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем, доктор технічних наук Леонід Файнзільберг. — Ми створили систему, яка дозволяє побудувати графічні образи роботи серця різних людей. У базі даних, наприклад, про злочинців, терористів тощо, можуть зберігатися такі картинки. Процес їх розпізнання не становить складності для експерта. У перспективі можуть бути й інші галузі застосування методу, зокрема у військовій сфері та на прикордонних заставах.

Ще один приклад — датчик із записаною кардіограмою можна вмонтувати в машині та використовувати як замок для водія. Доторкнувся до датчика — і програма-ключ спрацювала. У разі, якщо хтось чужий спробує відкрити машину, відразу завиє сирена протиугонної сигналізації. Кілька років тому я записав свою кардіограму та зробив на її основі програму-ключ, за допомогою якого можу відкривати власну машину.

Підготувала Лідія Суржик

Джерело: Газета «Дзеркало тижня» №29, 22.08.2014 р

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

February 2024
Mo Tu We Th Fr Sa Su
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Засідання Cтратегічної групи програми ЮН…

20-11-2014 Anna - avatar Anna

Засідання Cтратегічної групи програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера»

З метою розробки проекту нової Стратегії Програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» на 2015-2025 рр. (Стратегія ЮНЕСКО МАБ) на 26-й сесії Міжнародної координаційної ради з Програми МАБ (МКР-МАБ) у червні 2014...

Розроблено новий тип магнітної пам’яті, …

04-04-2016 Олена - avatar Олена

Розроблено новий тип магнітної пам’яті, який заснований на ефекті індукованого SOT-перемикання

Протягом декількох десятиліть вчені намагалися розробити ефективну магнітну пам’ять з довільним доступом (magnetic random access memory, MRAM), в якій інформація зберігається у вигляді напрямку намагніченості частинки магнітного матеріалу. Так як...

Міжнародна виставка «Альтернативна енерг…

01-11-2012 user_kiev_3 - avatar user_kiev_3

Автор: Olena Klyuchyk 27 Жовтня 2012 В рамках виставки одночасно буде проходити міжнародна конференція проекту «Біоенергія Карпат» та презентації закордонних компаній сфери альтернативної енергетики та енергозбереження, що планують розширити сферу...