Співробітники Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем НАН і МОН України створили незвичайного робота — з інтелектуальним управлінням

Співробітники Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем (МЦІТС) НАН і МОН України створили незвичайного робота — з інтелектуальним управлінням.

У своєму первозданному вигляді — експериментального зразка — робот із "мозком" являє собою рухому платформу, оснащену ноутбуком і механічною рукою. Робот укомплектовано веб-камерою, мікрофонами і різними сенсорами, що дозволяє йому орієнтуватися в приміщенні, чутливо реагувати на зміни навколишнього середовища і виконувати різні завдання.

Та головна перевага мобільного робота, скажемо так, — не залізячки, а "мізки". Розробники програмного забезпечення оснастили свій комп'ютерний витвір системою інтелектуального управління, яка не має аналогів.

— Наш мобільний робот має модульну структуру з можливістю формувати широкий спектр споживчих функцій і завдань користувача, — розповідає керівник проекту, старший науковий співробітник МЦІТС Ольга Сухоручкіна. — Модуль інтелектуальної поведінки дозволяє приймати рішення залежно від ситуації, адже вона може швидко змінюватися або навіть бути неочікуваною. Тобто йдеться про інтелектуальне управління, а не програмне, як у звичайних роботів. Спеціальна технологія аналізу інформації, що моделює мислення, детально проаналізує ситуацію в кожному окремому випадку і підштовхне до виконання правильного рішення.

Ми запропонували оригінальну структуру пристрою — бортовий комп'ютер (він розташований на рухомій платформі) обробляє сигнали датчиків і двигунів, а на другому комп'ютері, який може бути десь в іншому місці або в кишені в людини (смартфон, планшет), відбувається "мозкова діяльність".

Робот сприймає голосові команди. Завдання йому можна формулювати також у дистанційному режимі, через Інтернет.

— Принеси об'єкт!

Робот відразу відгукнувся:

— Ім'я об'єкта?

— Томатний сік.

— Куди принести?

— До об'єкта.

— Ім'я об'єкта?

Уточнивши, куди саме треба доставити пакет із томатним соком (поруч стояли пакети з іншими соками), робот почав виконувати завдання, озвучуючи при цьому свої дії:

— Виконую. Визначаю своє положення... Бачу об'єкт — плакат України... Коробка від сканера... Томатний сік... До об'єкта — 49 см. Наближаюся...

У цей час розташування предметів у приміщенні поміняли.

Мобільний робот відреагував миттєво — за допомогою сенсорів "промацав" обстановку і, змінивши напрямок пошуку й точно визначивши відстань, продовжив виконувати завдання:

— Розглядаю об'єкти... Коробка від сканера... Коробка від комп'ютера... Наближаюся... Бачу мету. До об'єкта 60 см. Виконую... Завдання виконано!

— Через меню можемо поставити йому різні завдання, — пояснює О.Сухоручкіна. — Робот аналізує ситуацію в режимі реального часу, відтворюючи при цьому просторову картину. Якщо виникає якась позаштатна ситуація, наприклад звук, що відрізняється від акустичного фону, робот рушить на джерело шуму і покаже його камерою.

На думку розробників, у пристрої вдалося реалізувати концептуальне положення інтелектуального управління — подібно до людини система в різних ситуаціях, зокрема позаштатних, приймає "розумне" (залишимо поки що це слово в лапках — незвично!) рішення.

Прикладні завдання такого робота досить великі. Він може виконувати функції нагляду за приміщеннями (як система відеоспостереження), мобільного електронного секретаря, чергового в нічні зміни, а також домашнього помічника. А що вже говорити про особливо небезпечні об'єкти, де про таких незамінних помічників тільки мріють!.. З огляду на можливість віддаленого доступу і спілкування з роботом можливості застосування такої системи здаються фантастичними.

Тепер розробка використовується в освітніх цілях на кафедрах інформаційних технологій і робототехніки. Студенти з України і зарубіжжя в дистанційному режимі "спілкувалися" з роботом-інтелектуалом. Своєю чергою, творці українського робота продовжують працювати над розвитком його функціональних можливостей.

Підготувала Лідія Суржик

Джерело: Газета «Дзеркало тижня» №29, 22.08.2014 р

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

June 2024
Mo Tu We Th Fr Sa Su
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

За підтримки Європейської Економічної Ко…

20-09-2012 Светлана - avatar Светлана

На початку вересня розпочато реалізацію проекту «Огляд інноваційного розвитку України», що здійснюється на запит Уряду України Державним агентством з питань науки, інновацій та інформатизації України за підтримки експертів Європейської Економічної...

Новый мировой рекорд скорости установлен…

09-11-2012 user_kiev_3 - avatar user_kiev_3

Опровергая сложившееся мнение о медлительности автомобилей на электрической тяге, электромобиль Nemesis промчался по гоночному треку со скоростью 243 километра в час. 

Пермь: откроется межрегиональная выставк…

25-09-2012 Светлана - avatar Светлана

С 25 по 28 сентября в Выставочном центре «Пермская ярмарка» состоится 15-я межрегиональная выставка «Энергетика. Энергосбережение». В проекте этого года принимают участие более 120 компаний из 30 регионов России, а...